Početna strana > Hronika > Lars Loke Rasmusen: Nekoliko država blokira usvajanje dokumenta o klimi
Hronika

Lars Loke Rasmusen: Nekoliko država blokira usvajanje dokumenta o klimi

PDF Štampa El. pošta
subota, 19. decembar 2009.

KOPENHEGEN – Danski premijer i predsedavajući Samita UN o klimatskim promenama u Kopenhagenu, Lars Loke Rasmusen, izjavio je da je velika većina zemalja za usvajanje završnog dokumenta samita i da ga blokira samo nekoliko država.

„Ali, takav je sistem rada u UN, manjina može da blokira većinu”, kazao je Rasmusen u intervujuu danskoj televiziji TV2 i dodao da „kako trenutno izgleda, dokument ne može da se izglasa”.

On je imenovao Sudan, Saudijsku Arabiju, Boliviju, Nikaragvu i Venecuelu kao zemlje koje blokiraju usvajanje dokumenta koji je sinoć usaglasilo 27 zemalja, među kojima su i SAD, Kina, Brazil, Indija, Južnoafrička republika i vodeće zemlje EU.

Iako je trebalo da se završi juče, Samit UN o klimatskim promenama u Kopenhagenu, nastavljen je noćas tokom cele noći i još uvek nije završen.

Predlog završnog dokumenta Samita koji je kasno sinoć usaglašen, nije usvojen s obzirom na to da su pojedine zemlje u razvoju odbile da glasaju za njega, nezadovoljne kako sadržinom dokumenta tako i načinom na koji je usaglašen.

Predsedavajući Grupe 77, koja zastupa ineterese zemalja u razvoju, Stanislaus Lumumba Di-Aping, ocenio je da bi njihovo glasanje za predloženi dokument bilo kao kad bi neko zatražio od afričkih zemalja „da izvrše samoubistvo”, poredeći dokument sa „holokaustom”.

Rasmusen je, međutim, ocenio da Di-Aping ne govori u ime svih u G77, već samo u ime svoje zemlje, Sudana, pošto su predstavnici velikog broja zemalja u razvoju rekli da će, iako nisu u potpunosti zadovoljni sadržinom teksta, glasati za njega.

Trenutno je na Samitu pauza, koja je proglašena na predlog Velike Britanije, nakon što je predsedavajući Samita, danski premijer Lars Loke Rasmusen, zvanično konstatovao da nema saglasnosti za usvajanje predloženog teksta.

Radi se o tekstu pod nazivom „Copenhagen outcome”, koji je pravno neobavezujući, ne sadrži konkretizovane cifre vezane za obaveze zemalja za smanjenje emisije štetnih gasova, niti cilj da se emisija ugljen-dioksida smanji za 50 odsto do 2050. godine.

Dokument predviđa da tokom januara 2010. godine zemlje same odrede i saopšte svoje nacionalne ciljeve vezane za smanjenje emisije štetnih gasova, kao i da se za šest meseci održi novi sastanak o klimi, čiji bi domaćin bila Nemačka.

(Beta)